Pieniądze nie są najważniejsze i 3 Ale.
Uczono nas, że nieładnie jest chcieć być bogatą i mówić o tym głośno.
Uczono nas, że najważniejsze w życiu jest zdrowie, rodzina, miłość, tradycja, wspólnota.
Uczono nas czerpać radość z tego, że dzielimy się tym, co najważniejsze, odcinać się od pieniędzy, bo przecież wartość jest gdzie indziej.
I wiele z nas uwierzyło, że pieniądze nie są najważniejsze. Zdecydowałyśmy się wybierać rzeczy ważniejsze, bardziej wartościowe. I mamy z tego satysfakcję i radość. Co może być cenniejsze od uśmiechu dziecka, satysfakcji, że swoją wiedzą, intuicją, dla Ciebie drobną rzeczą robisz rzeczy, które mają ogromne znaczenie dla innych? Czy takie chwile można wycenić?
Pieniądze nie są najważniejsze? Zdecydowanie nie są. Ale czy jesteś w stanie jednoznacznie powiedzieć, co jest najważniejsze i nie zmienić zdania przez tydzień? Miesiąc? Rok? Może to miłość? Rodzina, Zdrowie? Wspólnota? Tradycja? Ty sama? Kiedy porozmawiasz z ludźmi, zobaczysz, że każdy ma swoją najważniejszą wartość…. W danej chwili. Bo kiedy szwankuje zdrowie, ono wchodzi na pozycję nr 1 i nim się zajmujesz najbardziej. A kiedy indziej tę pozycję zajmuje rodzina, albo praca. Albo Ty. Albo pieniądze, kiedy budżet się nie domyka i trzeba się nim zająć. Jeśli jest jedna najważniejsza rzecz to harmonia we wszystkich obszarach. Albo równowaga – rozpatrywana w dowolnie określonym przez Ciebie okresie.
I tutaj właśnie dochodzimy do ALE NR 1:.
Pieniądze nie są najważniejsze, ale są ważne
Czy zauważyłaś, jak łatwo przejść od przekonania, że nie są najważniejsze do przekonania, że w ogóle nie są ważne? Jak łatwo zepchnąć je do szuflady „niewarte uwagi”? Lubimy (często nieświadomie) upraszczać, postrzegać świat w kategoriach zero-jedynkowych: dobre – złe, białe-czarne, ważne- nieważne. Tymczasem świat jest o wiele bogatszy, ma o wiele więcej odcieni, szarości i kolorów. Co się dzieje, gdy pieniądze nie są najważniejsze? Stają się nieważne. To, czemu poświęcasz uwagę, to, co jest dla Ciebie ważne, rośnie. A pieniądze? Są tam, gdzie gdzie są ważne i docenione: w świecie władzy, prestiżu, rywalizacji. Jest to świat, w którym mający pieniądze może więcej, łatwiej, szybciej, wygodniej. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie jeden mały drobiazg: to również jest nasz świat. Czy tego chcemy czy nie, pieniądze mają swoje role również w naszym świecie. A im bardziej odmawiamy zajmowania się nimi, im głębiej chowamy je w szufladzie „nieważne”, tym bardziej one przejmują władzę.
I dochodzimy właśnie do ALE NR 2:
Pieniądze nie są najważniejsze, ale dobrze je mieć.
Bo ten świat jest tak urządzony, że pieniądze dają możliwości, wpływ, komfort. Możemy uważać, że to niesprawiedliwe (bo to niesprawiedliwe), możemy starać się to zmienić (i to się powoli zaczyna zmieniać, ale to temat na inną okazję), ale fakt jest faktem: lepiej jest być pięknym i bogatym niż tylko pięknym. A nawet brzydkim i bogatym niż tylko brzydkim. W ogóle lepiej jest być bogatym. Pieniądze pozwalają robić więcej tego, co najważniejsze, ułatwiają życie, zdejmują troski – choćby te o pieniądze właśnie. Pomyśl, ile dobrego mogłabyś zrobić, gdybyś nie musiała troszczyć się o pieniądze? Wiadomo, pieniądze mają i słabe strony, ale o tym też przy innej okazji.
Pieniądze bywają bardzo ważne szczególnie wtedy, gdy Ci ich brak. Musisz im nadać priorytet po to, by zatroszczyć się o inne ważne aspekty swojego życia albo o harmonię i równowagę pomiędzy nimi. Im bardziej ich brak, tym bardziej musisz się nimi zająć. A kiedy zaczynasz je doceniać, dostrzegać i zajmować się nimi, nagle okazuje się, że przejmujesz władzę w tej relacji. Sama zaczynasz decydować co, kiedy gdzie, z kim. Kiedy je masz, w sposób naturalny przesuwają się niżej w hierarchii wartości, by dać miejsce innym obszarom. I wtedy przez chwilę możesz uznać, że nie są najważniejsze (pamiętając, że nadal są ważne).
Dochodzimy zatem do ALE NR 3:
Pieniądze nie są najważniejsze, ale warto troszczyć się o nie tak samo jak o inne ważne obszary życia.
Jaka szkoda, że to nie działa w drugą stronę – że przyjmując, że nie są ważne zaczynamy nimi kierować i odczuwać ich nadmiar!
Czy dla Ciebie pieniądze są ważne? Czego potrzebujesz by były? Napisz nam, razem łatwiej budować zdrowe relacje!